DP SLAVE-  DP MASTER

 

DP MASTER

دو نوع DP MASTER در مجموعه S7-300 و S7- 400 وجود دارد.

نوع اول : بعضی CPU ها یك پورت مخصوص PROFIBUS DP دارند. معمولآ ( ونه همیشه) در انتهای نام این CPU ها عبارت 2DP وجود دارد . مثال هائی از این نوع CPU ها بشرح زیر میباشد:CPU315- 2DP و CPU 318- 2DP

همه CPU  های S7 دارای پورت MPI هستند كه برای PC/PG استفاده میشود در عین حال میتوان از آن برای همه شبكه كردن نیز استفاده كرد شبكه MPI خاص SIEMENS است و استاندارد جهانی ندارد. پورت DP روی همه CPU ها موجود نیست اگر CPU فاقد پورت DP باشد امكان اتصال مستقیم آن به شبكه PROFIBUS وجود ندارد و برای این منظور باید كارت CP در كنار CPU نصب گردد . در برخی CPU ها پورت MPI میتواند بصورت DP تنظیم شود یعنی CPU بعنوان  DP MASTER روی دو شبكه DP كه از یكدیگر مستقل هستند عمل می كند . برای این منظور كافیست در تنظیمات سخت افزاری CPU در برنامه HWCONFIG با كلیك كردن روی MPI/DP قسمت INTERFACE عنوان را از MPI به PROFIBUS تغییر دهید.

لازم به یادآوری است كه در این حالت ارتباط PG/PC از طریق DP امكان پذیر است.

نكته دیگری كه باید خاطر نشان كرد اینست كه وقتی CPU از طریق پورت DP شبكه میشود همزمان میتوان آنرا از طریق پورت MPI نیز به شبكه MPI متصل نمود.

نوع دوم: اگر CPU فاقد پورت DP باشد یا اگر لازم باشد علاوه بر پورت DP كه به یك شبكه PROFIBUS متصل است شبكه های DP  دیگری نیز داشته باشیم در اینصورت باید ار كارتهای زیر استفاده كنیم .

·                     كارتهای CP با قابلیت پشتیبانی PROFIBUS DP مثل : CP 342- 5 و CP 343- 5

·                     كارتهای IM در S7- 400  با قابلیت پشتیبانی PROFIBUS DP مثل IM 467

تذكر: برخی از CPU های S7- 400 دارای اسلاتی برای نصب یك SUBMODULE به نام IF هستند كه از طریق آن میتوان یك شبكه DP جداگانه نیز ایجاد نمود مثل IF 964-DP در CPU 417- 4

DP SLAVE

DP SLAVE ها در واقع تجهیزات جانبی و نا متمركز هستند كه با MASTER ارتباط می گیرند SLAVE ها طیف گسترده ای از تجهیزات را شامل میشوند . برخی از مهمترین آنها در جدول زیر ذكر شده اند.

عنوان

شرح

CLOSED LOOP CONTROLLER

PID كنترلرها

SIMOREG

درایورهای DC

SIMOVERT

درایورهای AC

SIPOS

عملگرهای برقی

NC

دستگاههای كنترل عددی

ET

ترمینالهای REMOTE I/O

آنها همه تجهیزاتی هستند كه امكان اتصال به شبكه PROFIBUS در آنها وجود دارد اما مشهورترین طیف DP SLAVE ها DISTRIBUTED I/O ها هستند و در این میان معروفترین DISTRIBUTED I/O های SIEMENS در واقع همان ET ها هستند كه از این تجهیزات در سالن رنگ مورد استفاده قرار گرفته است مهمترین مزیت شسبكه profibus حذف كابل كشی های موازی و استفاده از REMOTE I/O برای انتقال سیگنال hsj این كار توسط ET ها انجام می شود ET ها در سطح FILED بصورت پراكنده نصب می شوند و در هر نقطه سیگنالهای I/O را جمع آوری كرده و از طریق شبكه به MASTER انتقال می دهند.

ET ها را می توان به دو دسته COMPACT و MODULAR دسته بندی كرد وقتی كه گفته می شود كه یك وسیله COMPACT است منظور اینست كه ساختمان ثابت است و امكان اضافه یا كم كردن كارتهایی را مانند كارت I/O ندارد اما در نوع MODULAR امكان اضافه كردن تعدادی مدول وجود دارد كه به این ترتیب یك ساختار قابل انعطاف در اختیار كاربر قرار میگیرد. مشخصات برخی از مهمترین ET های SIEMENS در جدول آمده است كه در سالن رنگ از كارتهای MODULAR استفاده شده است

ET200 L

COMPACT- مناسب برای تعداد محدودی سیگنال دیجیتال IP 20

ET200 B

COMPACT- مناسب برای تعداد محدودی سیگنال دیجیتال و آنالوگ IP 20

ET200 M

MODULAR- مناسب برای حجم زیاد I/O – با كارتهای S7- 300

ET200 S

MODULAR- مناسب برای حجم متوسط  I/O – دارای استارتر موتور – IP20

ET200 X

MODULAR- مناسب برای حجم متوسط  I/O – دارای استارتر موتورو مدول پنوماتیك –IP65

ET200 U

MODULAR - مناسب برای حجم متوسط  I/O- با كارتهای S5- 100U

عنوان فوق هر كدام به یك خانواده اطلاق می شود هر یك از آنها به چندین نوع با قابلیت های مختلف تقسیم می شوند عنوان كارت ارتباطی آن IM است و برای هر ET چندین مدل كارت IM وجود دارد .

انتخاب ET مناسب توسط كاربر بسته به نیاز انجام میشود ولی باید خاطر نشان كرد كه در بین ET های فوق ET200M كاربردتراز سایرین است از دلایل این موضوع یكسان بودن كارتهای آن با كارتهای S7- 300 را میتوان ذكر كرد. لازم است یادآوری كنم DISTRIBUTED I/O هایی كه از طریق DP SLAVE برای DP MASTER فرا هم می شود