آشنائی اولیه با  قطعات

  همانطوری که می دانیم هنگامی که مثلا یک موتور آسنکرون AC از نوع سه فاز

 راه اندازی می شود جریان زیادی را تا حد سه تا پنج برابر جریان نامی می

کشد.مسلما این جریان راه اندازی در طراحی اتصالات برق صنعتی اعم از حفاظت

 ،سیم کشی و غیره میبایست در نظر گرفته شود 

 

معمولا به سه روش میتوان این جریان راه اندازی را کنترل کرد.

 

اول استفاده از روش ستاره مثلث به این صورت که ابتدا موتور به صورت ستاره

 راه اندازی شود تا سیم پیچها جریان کمتری را داشته باشند(این جریان یک سوم

حالت مثلث است) و پس از افزایش گشتاور موتور اتصال آن به صورت مثلث تغییر

 کند.این کار را میتوان به وسیله سه کنتاکتور و یک رله هوشمند مانند

LOGO انجام داد.روش دوم استفاده از مبدلهای فرکانس یا همان درایور موتور است که با روشهایی مثل PWM سیگنال AC را با فرکانس ثابت به سیگنال AC با فرکانس متغییر تبدیل می کنند.در این روش هم کنترل جریان در اول کار را داریم زیرا با تنظیم فرکانس اعمالی به موتور در اول کار جریان راه اندازی موتور کنترل می شود و هم اینکه در طی کار عادی موتور میتوان دور موتور را تغییر داد.اما روش سوم استفاده از SOFT STARTER است.در این روش به صورت ساده ولتاژ موتور از یک درصد ولتاژ، انتخاب شده تا یک ولتاژ مشخص دیگر تغییر میکند.این تغییرات ولتاژ در طی راه اندازی موتور اتفاق افتاده و بر اساس تغییر زاویه آتش به کمک قطعاتی مثل تریستور یا ترایاک انجام می شود.جریان موتور نیز طبق افزایش این ولتاژ تغییر کرده و لذا ما در استارت موتور جریان بالا نخواهیم داشت.

 

.فرض کنیم ولتاژ استارت موتور 50 درصد ولتاژ اصلی باشد در نتیجه جریان استارت موتور نیز تقریبا 50 درصد جریانی است که در حالت اتصال موتور بدون استارتر نرم، موتور به خود اختصاص می دهد.اما باید دانست که گشتاور به 25 درصد کاهش پیدا می کند.

·         نكاتی در خصوص تعمیرات  و راه اندازی

·         تنها حفاظتی كه از طرف استفاده كننده برای دستگاه لازم است، زمین(ارت) كردن سیستم و نیز قراردادن كلید فیوز در ورودیهای سه فاز می باشد. سایر حفاظتهای لازم برای دستگاه معمولا  پیش بینی شده است. بنابراین نیاز به قراردادن هیچ گونه سیستم حفاظتی در ورودی و خروجی دستگاه نمی باشد.

·         برای حفاظت بیشتر در برابر برق گرفتگی و ایزولاسیون قسمت فرمانهای كنترلی از سیستم قدرت می‌توانید از یك ترانسفورمر ایزوله مطابق با نقشه‌های توصیه شده در جزوه استفاده نمائید.